تبلیغات
نگاهی به فیلمهای روی پرده - حکم

به نام خالق عشق و هنر و زیبایی

نگاهی به فیلمهای روی پرده
امروز   به وبلاگ  نگاهی به فیلمهای روی پرده  خوش آمدید


¿حکم
جمعه 12 اسفند 1384

حکم فیلمی از مسعود کیمیایی است که یکی از با سابقه ترین و قدیمی ترین فیلم سازان ایرانی است ،
با توجه به شناختی که از کیمیایی و فیلمهایش داشتم انتظار دیدن فیلمی خیلی سرگرم کننده را نداشتم و بیشتر انتظار دیدن یک فیلم هنری و روشنفکری را داشتم.
ولی پس از دیدن فیلم دیدم که اشتباه می کردم ، این فیلم تا حدودی با دیگر کارهای کیمیایی تفاوت داشت.
یکی از تفاوتهای عمده این فیلم استفاده کیمیاییی از سوپر استارها بود و کیمیایی بر خلاف دیگر فیلمهایش در این فیلم هنرپیشه جدیدی را به دنیای سینما معرفی نکرد و بلعکس از بازیگران فوق العاده شناخته شده ای استفاده کرده بود مانند پولاد کیمیایی ، لیلا حاتمی ، عزت الله انتظامی ، بهرام رادان و خسرو شکیبایی که بازیگرانی همچون بهرام رادان و پولاد کیمیایی را در فیلم قبلی مسعود کیمیایی یعنی سربازهای جمعه دیده ایم.
نکته قابل توجه در این فیلم استفاده کیمیایی از پسرش یعنی پولاد کیمیایی به عنوان بازیگر نقش اصلی فیلم بود ، که این برای اولین بار بود که پولاد کیمیایی در نقش اصلی ظاهر می شد ، معمولا پولاد کیمیایی را در نقشهای فرعی دیده بودیم ولی انصافاً پولاد ثابت کرد که از قدرت بالایی در بازیگری بر خوردار است و باید گفت که بسیار خوب از پس نقشش برآمد ، همچنین بازیگرانی مثل بهرام رادان و لیلا حاتمی هم که قبلاً قدرت خود را در بازیگری نشان داده بودند اینبار هم خوش درخشیدند و البته اساتیدی مثل عزت الله انتظامی و خسرو شکیبایی هم که جای خود را دارند.
دااستان فیلم هم داستان جدید و جالبی بود ، یک داستان گانگستری که در سینمای ایران تا به حال جایی نداشته و این فیلم به مسئله مافیا می پرداخت و مافیا را در ایران نشان می داد و خیلی خوب هم این کار را می کرد زیرا واقعا یک چنین مافیاهایی در ایران وجود دارند ولی تا بحال هیچ کارگردانی به این مسئله نپرداخته بود و همه فکر می کردند که مافیا فقط مال فیلمهای خارجی است اما مسعود کیمیایی خلاف این قضیه را ثابت کرد.
من فکر می کنم که اگر مسعود کیمیایی این فیلم دا در هالیوود و با بازیگرانی همچون آل پاچیسنو و رابرت دنیرو می ساخت در جهان فیلم پر فروشی از آب در می آمد.
در کل فیلم حکم فیلمی بود که جایش در سینمای ایران خالی بود و بر خلاف گفته بعضی ها که می گویند این فیلم یک فیلم کاملا گیشه ای بود و فقط قصد داشت که افه های پولاد کیمیایی را نشان دهد به نظر من اصلاً چنین چیزی نبود و گرچه آقای کیمیایی چهره جدیدی را به سینما عرضه نکرد اما فیلم جدیدی را ارائه کرد که من را به فیلمهای آینده مسعود کیمیایی امیدوار کرد.
به نظر من حکم فیلمی بود که تماشاگران را نا امید به خانه ها نفرستاد.
با آرزوی موفقیت برای آقای کیمیایی و شما عزیزان.
  

نوشته شده در جمعه 12 اسفند 1384 و ساعت 01:03 ق.ظ توسط : علی
ویرایش شده در شنبه 13 اسفند 1384 و ساعت 01:03 ق.ظ